Köyümüzüm Tarihi

YARSELi KÖYÜ

Hatay’ın Altınözü ilçesine bağlı olan Yarseli köyü ilçenin güney doğusundadır. Yarseli köyünün toprakları, Amik ovası olarak bilinen verimli ovanin Kuseyr yaylasında yer alır. Yarseli köyü Suriye ile sinir komsusudur, köyün arazileri ile Suriye arazileri arasında Asi nehri sinir olarak bulunmaktadir.

Köyümüz bağlı bulunduğu Altinözü ilçesine 40 km, merkez ilçe Antakya’ya ise 35 km uzaklıktadır. Rakım 200 metredir. Yarseli Köyünün 1820 yılları civarında kurulmuş olup, o zamanlar mera ve bos arazi halinde olan köy topraklarına, şimdiki Avsuyu olarak bilinen belde (Yarseli’nin kuzey batısından) taraflarından çobanlar gelip hayvanlarını otlatıyorlardı.

Araştırmalarımıza göre Kocamanlar ailesinden bir çiftçi her zaman yaptığı gibi yine bir gün hayvanlarına ot toplamak için meraya geldiğinde birde bakmış ki meranın ortasında yaşlı bir adam çadırını kurmuş çevresindeki kuru otları ve çalıları temizliyor. O sonradan ne olduğu bilinmeyen yaşlı adam buraya yerleşen ilk insandı. Ondan sonra nereden geldikleri kesin bir bilgiyle bilinmeyen insanlar ( bir kısmı şimdiki Suriye'den ) gelip ihtiyarin etrafında ve yakınlarda yerleşmeye başladılar. Yarseli köyü böylece oluşmuş oldu.

Kimileri aileler halinde gelip çadırını kuruyor ve yerleşiyorlardı. O yaşlı adamın hala köy meydanında, zeytin ekili olan arazinin, kendisi tarafından ekildiği söylentileri de elimize ulasan bilgiler arasındadır. Aile olarak toplu halde köye gelip yerleşen ilk aile, eski adıyla "Beyt Salih" diye bilinen "Akkanlar" ailesidir. Onlardan sonra "Beyt Selheb" yani "Güngörler" ve "Beyt diban" yani "Korkmazlar" gelip köye yerleşmişler. 21 Haziran 1934’te kabul edilen Soyadı kanunu gereğince bu ailelere "Akkan" "Güngör" "korkmaz" soyadları verilmiş ve halen köyün en büyük ailelerindendirler.

1985-1989 yılları arasında Turgut ÖZAL Hükümeti döneminde inşa edilen ve Yarseli Baraji adi verilen barajla birlikte köy arazilerinin çoğu su altında kalmıştır. Özellikle "Beytül Gazi" yani "Çakır" lar ailesinin tüm arazileri su altında kalmıştır. Özal hükümeti, bu halkın mağduriyetini giderme çalışmaları çerçevesinde, iskan etmek için ev ve araziler vermiş olsa da bu mağduriyetlerini giderememiş ve çoğu kisi köyünden taşınmak zorunda kalmıştır. Yarseli barajı ise 10. bin hektarlık bir alana sulama hizmeti vererek tüm Amik Ovasına hayat vermiştir. Bu alan yeni döşenen sulama kanallarıyla daha da artmaktadır.

Toprak gövde dolgu tipi olan barajın hacmi 2.563.000 m3’tür.

Akarsu yatağından yüksekliği 42,00 m

Normal su kotunda göl hacmi 55,00 hm3

Normal su kotunda göl alanı 3,98 km2'dir.

NÜFUS & EKONOMİ:

Köy halkının geçim kaynağı arasında çiftçilik ve hayvancılık ön sırada yer alır. Bunların yanında az da olsa balıkçılık da yapılmaktadır. Köy 500 hane olup 20100 nüfusa sahiptir.

EĞİTİM:

Köye 1943 yılında, 2 derslik ve 1 idare odası olacak şekilde okul açıldı. 67 yıl sonra simdi, ilkokul ve imamhatip ortaokulu olarak iki okuumuz bulunmaktadır. Yarseli İlköğretim Okulunda 14 derslik ve 280 öğrencimiz; imamhatip ortaokulunda ise 12 derslik ve 300 kadar öğrencimiz okumaktadır.  İlçe genelinde üniversiteye en fazla öğrenci gönderen köy Yarseli köyüdür. Bu 1960 yıllarından beri böyledir. Bu sebepten dolayı tüm öğretmenlerimize Yarseli Köyü halkı olarak teşekkür ederiz.

Köyümüzde henüz bir lise bulunmamaktadır. Lise okuyacak öğrenciler Yarseli Köy Kooperatifi minibüsleri ile şehre gidip gelmek suretiyle taşımalı eğitim yapmaktalar.

YAŞAM:

Köyümüzde su şebekesi ve kanalizasyon bulunmaktadır. Ayrıca 2010 yılında PTT Acentesine sahip olduk. Köyde Yarseli Bilgisayar Evi adında halka açık bir internete erişim merkezi; bir zeytin yağı fabrikası ve organk yumurta üretimi yapan, yürüyen tavuk çiftliği (YARTAV) bulunmaktadır. Ayrıca yaz mevsiminde baraj kenarında piknik yapmak için şehirden ve çevre köylerden insanlar gelmektedir. Zeytin ağaçları altında sıcaklara rağmen esen tatli meltemler hoş bir mangal eşliğinde insanlara hafta boyunca yaptıkları stresleri unutturmaya birebirdir.

İKLİM:

Köyümüzde tam bir Akdeniz iklimi hakimdir. Yazları 30 derece dolaylarında olan sıcaklık kış mevsiminde 10 dereceye kadar iner. dolayısıyla kışlarımız soğuk değildir. Don ve kar yağışı seyrektir. Yıllık ortalama sıcaklık 20 derece civarındadır. TARIM: Köyümüz Maki bitki örtüsüne sahiptir. Dolayısıyla köyümüzün geniş topraklarının büyük bir kısmı maki bitkisi olan zeytin ağacı tarlaları ile kaplıdır. Eskiden tütün ekilen araziler, tütüne kota konması sebebiyle artık zeytin ağaçlarıyla dolmaya başladı. Bunun haricinde biber, pamuk, buğday, domates, mısır, maydanoz, ıspanak ve daha bir ürün yetiştirilebilmektedir.

Araştırmacı Yazar: Emm&Mzc


Yorumlar - Yorum Yaz
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret78251