Dünya Hayatına Gerek Var mı?

Evrenin Ruhu adlı kitabında Fred Alan Wolf şöyle soruyor? “Madem kıyamet kopacaktı neden böyle devasa güzel bir dünya kuruldu?” Böyle soru mu olur dememek lazım. Soru sorudur ve kimden geldiği de önemlidir. Devasa güzel, mükemmel tasarımlı ve hatasız ve hesaplana bilemez bir formül ile kurulmuş bir dünya, Wolf’un kıyametle son bulmasına anlam vermediği harika dünya, gerçekten var mı? Şuan yaşanıyor mu? Allah’ın ilminde bu durum nasıldır? Bu süreç nedir? Allah her “şey”i bildiğine göre bizi bu süreçten neden geçiriyor? Bir dünya hayatına gerek var mıydı? Ve sonrasında bir kıyamete gerek var mı?

Tabi ki böyle konular hakkında yazmak zor ve tehlikelidir. İlgili otoriteler başta olmak üzere, genel doğruyu bilen çokları, böyle farklı bir bakışı ve genele nazaran daha az doğru gibi duran bu yorumu, kabul etmeyecektir. En doğrusunu ise Allah bilir…


Ahiret hayatı ile dünya hayatının birbirine kattığı anlam çok önemli. Kuranı Kerimde dünya hayatının bir imtihan olduğu ve ancak Allah’ın gösterdiği yol üzere olanların (ki bu sıratı müstakimdir) bu imtihanı kazanacağı bize bildiriliyor. Bu nedenle dünya hayatı (ula), ahiret hayatının (uhra) tarlasıdır denir.

İyilik eken sonunda iyilik biçecek ve iyiliğin mükâfatı olan cennete gidecektir; Tercihini kötülükten yana kullanan da kötülerin gideceği yer olan cehenneme gidecektir.


Her şeyden önce Allah’tan, doğru yolda atılabilecek en değerli adımları atarken ruhumuzu almasını diliyoruz. Önce dünya hayatının anlamı ve neden var edildiği üzerinde bir şeyler söyleyelim. Sonra böylesi mükemmel bir dünyanın kıyametle harap edilmesinden dolayı duyulan üzüntünün mantığı ve gereksizliği üzerinde söyleyeceğiz.


Dünya Hayatına Gerek Var Mı?


Allah insanı yaratmazdan evvel ruhlarını yaratmıştı. İlk yarattığı ruhta, Mahmud olan Ahmet Muhammed Mustafa’nın (s.a.v) ruhu, Nuru Muhammet’tir. Ruhları bir araya toplayıp onlara


“… elestü bi rabbikum? Araf- 172” (rabbiniz değil miyim?)


diye sorunca hepsi


“…bela, şehidnâ Araf- 172” (tabi ki rabbimizsin, buna şahidiz)


dediler. Fakat

“…hînun mined dehri İnsan (Dehr) – 1” (Allah’ın indinde bir süre)


geçtikten sonra bazı ruhlar verdikleri bu sözleri ya unuttular veya bilerek hafife aldılar; bu onların Allah’a karşı nankörlüğü yani küfrü oldu. Bazıları ise bunu hep hatırladılar; teslimiyetlerinden dolayı Müslüman oldular ve bu onların İslam’ı oldu.

Ruhlar aleminde hesaplar dürüldü; Müslümanlar cennete, küffarlar temizlenmek ve nankörlüğünün cezasını almak için cehenneme gitti. Ama küffarlar cehennemi görünce buna itiraz ettiler. Biz rabbimizi unuttuğumuz için ceza çekeceğimizi bilmiyorduk, kimse bu konuda bizi uyarmadı diyerek kendilerini temize çıkarma ve masum etme çabasına girdiler. Unuttukları Rab’lerinin bu kez kararına da itiraz ettiler.

Allah nankörlüklerini ve yalanlarını yüzlerine vurmak ve cehenneme giriş sebeplerini kendilerine ispatlamak için bu dünyayı yarattı. Çünkü Allah itiraz edilebilir olmaktan ve haksız kararlar vermekten sübhandır, yücedir. O bu itirazcıların dünya yaşamı boyunca nankörlüklerine devam edeceklerini biliyordu. İşleyecekleri suçlar, kötülükler ve zulümler onları yine cehennemlik yapacaktı.
Böylece bir gün bu dünya hayatı son bulunca bu itirazcılar


“innâ kunnâ an hâzâ gâfilîn Araf- 172” “Bizim bundan haberimiz yoktu Araf- 172”

diyemeyecek. Çünkü bunlar ruhlar âlemindeki nankörlüklerini, kendilerine dahi ispat edercesine, dünya hayatında yaptılar. Onları peygamberler ve hidayet sahipleri uyardıkları halde. Bilerek ve tercihte bulunarak ne yaptılarsa yaptılar. Bu kez onlara geriye suçlarını itiraf etmek kalacaktır. Böylece unuttuk, bilmiyorduk bahanesi ellerinden alınmış oldu.


Bir bakıma dünya hayatında biz, ne kadar iyi ve ne kadar kötü biri olduğumuzu ispatlamaktayız. İlerde okuyacağımız elimize tutuşturulacak roman bizim şuan yaşayarak yazmakta olduğumuz roman olacaktır. Ve biz hesap gününde “bizim bundan haberimiz yoktu” deme hakkımız olmayacak.


emm&mzc

http://www.makalemarketi.com/toplum-ve-haberler/din-ve-maneviyat/2118-dunya-haaytina-gerek-var-mi.html


Yorumlar - Yorum Yaz
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret78251