Mehmet Zekaya ÇAKIR

Mehmet Zekaya ÇAKIR
mzcakir@gmail.com
YORGANIN ALTINDA MI, ÜSTÜNDE Mİ?
22/11/2017
Fıkra mı, gerçek mi bilemem ama dün arkadaş bir kıssa anlattı. Gece sakalın yorganın altında mı uyuyon, yoksa yorganın üstüne bırakıpta mı uyuyorsun ? Diye kendisine soru sorulan amca “bilmem hiç dikkat etmedim” demiş. Öyle geçiştirmiş soruyu ama o gece bir türlü uyuyamamış. Sakalı yorganın üstüne bıraksa olmuyor, altına bıraksa olmuyor. Ertesi gün kendisine soruyu soran adama “bana böyle saçma sorular niye soruyorsu yeğen gece yatamaz oldum.” demiş.
 
Çok beğendim. Arkadaş her ne kadar bu soruyu dolaylı yönden bana sormuş olsa da ben anlamazlıktan geldim. Yine de arkadaşımın, bu yorgan sakal merakını buradan gidereyim: Yorganın rengine göre değişiyor durum... diyeyim ve bitireyim.
 
Şimdi Kıssadan çıkarılacak hisseye bir değineyim.
Hepimiz alıştığımız gibi yaşıyoruz. Bildiklerimizin bizi yönlendirdiği ve rahat ettirdiği kesin ama bunun yanında bilmediklerimizin de hayatımızda büyük bir etkisi var. Bazı şeyleri bilmemek bizim için daha az problem demektir. “cehalet mutluluktur” gibi bir şey demek istemiyorum ama cehaletin’de verdiği bir mutluluk vardır diyorum.

Mesela bilmemeniz gereken bir bilgi elinize geçer başınıza iş alırsınız. Aklınıza gelmeyen bir bilgiyle karşılaşırsınız ve bildiklerinizi alt üst eder, bununla baş etmek için bilgi
dağarcığınızla kurduğunuz dünyanızı tekrar inşa etmek zorunda kalırsınız. Bilmeseniz de eksikliğini hiç hissetmeyeceğiniz şeylerle dolu hayat. En azından sizin
hayatınız da onlara ihtiyaç yoktur. Biri gelir ve o şeyleri keşfetmenizi sağlar. O saatten sonra sizin için şaşkınlık durumları ve acaba demeler başlar. Bu arada eski durumunuzu sorgular ve nedense değiştirme zahmetine girersiniz. Kİ bu işte sizin keşke bunları bilmeseydim
diyeceğiniz süreçtir.

Dinde bu durum çok daha ciddi sonuçlara neden olacağı için baştan uyarılmış insanlar. Allah bu konuda bir ayet ile insanları uyarmış. Açıklaması şu: “benim size bu yasaktır bu değildir
dediklerim haricinde siz, acaba bu da yasak mı diye soru sormayın. Ben onu unutmuş değilim sadece inisiyatifi size bırakmışımdır”. Ne kadar çok sorarsan o kadar cevap alırsın sonra bu cevapların gerektirdiği mecburiyetlerle baş etmen zorlaşır ve başarısız olursun. Deniyor.
 
Bizim burada konuştuğumuz bilgi fizik, matematik, biyoloji bilgisi değil. O ayrı. Bizim kisi "sakal yorganın altında mı yoksa üstünde mi olmalı" bilgisi.


692 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KOZMİK GÜÇLER VE SON KALE - 03/09/2017
İnsan olma özelliğimiz ile biz, diğer yaratılmışlar arasında en zirve makamdayız. En Yüce Olan, bizi yaratıp bu makama oturttu.
2039 REFERANDUMU (YMUŞ) - 17/08/2017
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret78251